Porady

Ocieplenie poddasza bez błędów

Ocieplenie poddasza bez błędów

Większość budowanych domów posiada użytkowe poddasza, które są strefą komfortu dla użytkowników. Jednak, aby poddasze był najlepszej jakości trzeba go odpowiednio ocieplić Błędy, które są bardzo częstym powodem gromadzenia się wilgoci, wyziębienia pomieszczeń w zimie i przegrzewania w lecie powodują, że poddasze nie nadaje się do zamieszkania.

Ocieplenie poddasza – materiały

Najczęściej stosowanym materiałem, który używa się na docieplenie dachu jest wełna mineralna. Jej lekkość oraz niepalność sprawiają, że jest najlepszym materiałem na rynku. Właściwości izolacyjne, dobra izolacja akustyczna oraz odpowiednia przepuszczalność pary wodnej dają możliwość używania w każdym domu. Dodatkowym plusem jest elastyczność i dobre wypełnienie przestrzeni między krokwiami.  Wyróżniamy dwa rodzaje wełny mineralnej: szklaną oraz skalną. Wełna szklana wytwarzana jest z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej najczęściej z recyklingu. Zdarza się dodawanie do niej materiału skalnego. Natomiast wełna skalna wytwarzana jest z bazaltu, dolomitu, gabro albo kruszywa wapiennego. Zdarza się wytwarzanie jej z recyklingu mineralnych brykietów. W wysokiej temperaturze topi się odpowiedni materiał, który się rozwłóknia. Specjalne żywice dodaje się do włókien i formuje produkty. Aby materiał słabiej chłonął wodę poddaje się go hydrofobizacji. Identyczną przepuszczalność pary oraz nasiąkliwość posiadają obie wełny. Szklana różni się od skalnej lepszą izolacją cieplną natomiast skalna posiada lepszą odporność na ogień i ściskanie. Aby osiągnąć maksimum ocieplenia potrzeba 20 cm grubości wełny. Najczęściej układaną w dwóch warstwach.

Kolejnym materiałem niezbędnym do ocieplenia poddasza jest folia o wysokiej przepuszczalności pary. Jej zadaniem jest odprowadzenie wilgoci z domu i nie przepuszczanie jej z zewnątrz. Foli nie należy układać szczelnie do dachu i waty, gdyż rozgrzewające się struktury materiałów mogą doprowadzić do jej uszkodzenia.

Dodatkowe wytyczne do ocieplenia poddasza

Aby poddasze było wykonane dobrze i spełniało swoją rolę należy pamiętać o

  • wentylacji dachu, które jest to ważne, gdyż umożliwia odparowanie skroplin,
  • ciągłości izolacji, która zapewnia odpowiednie ocieplenie i komfort mieszkania,
  • właściwym połączeniu płyt k-g ze ścianą, gdyż źle zrobione łączenia powodują pękanie i  rysy na ścianach.

rockwool