Montaż sufitu podwieszanego FERMACELL

0
4297
01 Montaż sufitu Fermacell
01 Montaż sufitu Fermacell

Systemy suchej zabudowy FERMACELL to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w pracach remontowych i budowlanych. Płyty gipsowo-włóknowe FERMACELL znakomicie sprawdzają się w każdej domowej aranżacji, a szczególnie podczas wykonywania sufitów podwieszanych. System FERMACELL to gwarancja jakości, trwałości oraz estetyki całego wnętrza.

01 Prace związane z wykonaniem sufitu podwieszanego zaczynamy od zamontowania konstrukcji nośnej, która może być wykonana z łat drewnianych lub stalowego stelaża. W przypadku montażu profili metalowych pamiętać należy, że minimalna grubość blachy wynosi 0,6 mm. Konstrukcja nośna musi zapewnić wystarczająco szeroką powierzchnię przylegania płyt, która wynosi co najmniej 15 mm. Przystępując do montażu, w pierwszej kolejności mocujemy wzdłuż ścian profile UD, zwane także przyściennymi. Kołkujemy je zazwyczaj co 60 cm. Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie do sufitu wieszaków. Zaleca się, żeby rozstaw wieszaków nie przekraczał 75 cm. Następnie do równoległych profili UD oraz w zawiesiach umieszcza się profile główne CD, nazywane również sufitowymi. Profile główne rozstawia się co ok. 35 cm, a ich właściwe ustawienie weryfikuje się przy pomocy poziomicy.

01 Montaż sufitu Fermacell
01 Montaż sufitu Fermacell

02 Pomiędzy stalowymi profilami układa się wełnę mineralną, która stanowi zarówno izolację cieplną, jak i akustyczną. Następnie na profilach przykleja się dwustronną taśmę samoprzylepną.

02 Montaż sufitu Fermacell
02 Montaż sufitu Fermacell

03 Kolejnym krokiem jest właściwe zawieszenie folii paroizolacyjnej. Przyklejamy ją do stelaża, zaś miejsca łączenia uszczelniamy specjalną taśmą metalizowaną. Folia paroizolacyjna spełnia ważną rolę, gdyż izoluje przed wilgocią.

03 Montaż sufitu Fermacell
03 Montaż sufitu Fermacell

04 Kluczową czynnością budowy sufitu podwieszanego jest montaż płyt gipsowo-włóknowych FERMACELL. Prace zaczynamy od narożnika pomieszczenia. Warto pamiętać, że pomiędzy ścianą, a płytą należy zostawić kilkumilimetrowe dylatacje.

04 Montaż sufitu Fermacell
04 Montaż sufitu Fermacell

05 Płytę przykręcamy do stalowych profili o grubości do 0,7 mm za pomocą wkrętów samogwintujących FERMACELL. W przypadku grubszych profili stosowane są wkręty samogwintujące z ostrzem wiercącym FERMACELL. Odstęp wynosi ok. 20 cm. Wszystkie wkręty powinny być odpowiednio zagłębione w płytę i później szpachlowane masą szpachlową FERMACELL. Płyty mocuje się tak, aby nie powstawały naprężenia. Musi być zachowana odpowiednia kolejność mocowania do konstrukcji nośnej: od środka płyty w kierunku krawędzi lub sukcesywnie od jednej krawędzi do drugiej. W żadnym wypadku nie należy przytwierdzać najpierw narożników, a potem środka płyty. Trzeba też zwracać uwagę, aby płyty były dociśnięte do konstrukcji nośnej. Po przykręceniu pierwszej płyty do konstrukcji nośnej nanosimy na jej krawędź klej z kartusza w postaci płaskiej wstęgi. Następną płytę dociskamy do pierwszej z zachowaniem spoiny 0,5-1 mm. Do klejenia nadają się płyty o krawędziach fabrycznych lub starannie i prosto ciętych na budowie. Przy montażu sufitu podwieszanego należy stosować klasyczną „mijankę” spoin, czyli łączenia płyt muszą być przesunięte względem siebie o minimum 40 cm.

05 Montaż sufitu Fermacell
05 Montaż sufitu Fermacell

06 Kolejnym krokiem jest wypełnienie spoin i miejsc po wkrętach masą szpachlową FERMACELL lub finalną masą szpachlową FERMACELL. Dylatacje natomiast warto uzupełnić markową masą akrylową.

06 Montaż sufitu Fermacell
06 Montaż sufitu Fermacell

07 Ostatnią czynnością przy wykonywaniu sufitu podwieszanego FERMACELL jest aranżacja sufitu wraz z odpowiednią stylizacją całego wnętrza. Nasza wyobraźnia przy tych pracach może mieć prawdziwe pole do popisu.

Fot: Nowości Budowlane & Fermacell

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ