Trwała ochrona mebli ogrodowych

2
589

Drewniane meble ogrodowe są nieustannie narażone na niszczący wpływ warunków atmosferycznych. By mogły na dłużej zachować elegancki wygląd, niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Proces konserwacji można przeprowadzić samemu. Doskonale sprawdzi się tu Lazura Pro Ochronno-Dekoracyjna VIDARON.

Lazura to środek, który dogłębnie chroni i zabezpiecza drewno. Dzięki dodatkowi Teflon® surface portector, preparat maksymalnie chroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie, Lazura nadaje meblom  atrakcyjny wygląd o subtelnym satynowym połysku.

Lazura ochronno dekroacyjna VIDARON
Lazura ochronno dekroacyjna VIDARON

Przed malowaniem
Lazura ma wydajność do 15 m²/L, dlatego pamiętajmy, aby przed malowaniem zaopatrzyć się w odpowiednią jej ilość. Przed rozpoczęciem pracy należy również przygotować niezbędne narzędzia oraz odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym będziemy malować. Warto też zgromadzić niezbędne akcesoria: rękawiczki ochronne, pędzle, gąbkę, papier ścierny (gramatury 150-200 oraz 320), stojak lub podpórkę, na której umieścimy malowane elementy oraz mieszadełko.

Ochrona mebli ogrodowych
Ochrona mebli ogrodowych

Etap I – przygotowanie podłoża
Przed przystąpieniem do malowania właściwego, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnię drewna powinno się wygładzić papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy w zależności do stopnia nierówności (im bardziej nierówne, tym większa). Gramatura powinna wahać się od 150 do 200. W czasie szlifowania zadbajmy o wszystkie elementy, nawet te trudno dostępne – tak, aby cały obiekt był równomiernie przygotowany do malowania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że miejsca wypolerowanie mocniej dadzą jaśniejszy kolor lazury, a bardziej szorstkie – ciemniejszy. Przeszlifowaną powierzchnię należy odkurzyć z nagromadzonego pyłu.

Powierzchnia przeznaczona do malowania  musi być gładka, sucha i wolna od zanieczyszczeń. Miejsca zażywiczone i zatłuszczone trzeba przemyć benzyną ekstrakcyjną i przed przystąpieniem do dalszych prac – wysuszyć.

Etap II – aplikacja pierwszej warstwy
Po otworzeniu pojemnika z Lazurą VIDARON, zadbajmy o to, aby dokładnie wymieszać jego zawartość. Malować możemy pędzlem lub tamponem. Wybór zależy od kształtu przedmiotu oraz naszych preferencji. Jeśli malujemy pędzlem, pamiętajmy, aby zastosować specjalny jego rodzaj, przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Warto też pamiętać, że warstwa naniesiona tamponem jest nieco cieńsza od powłoki naniesionej pędzlem. Zaletą metody tamponowania jest większy wpływ na równomierną aplikację Lazury i uzyskanie gładszej powłoki. Łatwiej nią wymalować trudno dostępne miejsca.

Ochrona mebli ogrodowych
Ochrona mebli ogrodowych

Lazurę nanosimy starannie i równomiernie. Po upływie około minuty od nałożenia preparatu trzeba rozetrzeć go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna (zapewni to jego równe nałożenie). Łączenie poszczególnych fragmentów malowanego przedmiotu wykonujemy na mokro, w czasie do 5 minut. Pomalowany element pozostawiamy do wyschnięcia 12 godzin.

Etap III – aplikacja drugiej warstwy
Nim przystąpimy do nakładania drugiej warstwy, niezbędne jest tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Wykonujemy je po zupełnym wyschnięciu pierwszej warstwy Lazury. Proces ten powinno się wykonać  przy użyciu papieru ściernego o gradacji ok. 320. Dzięki temu, wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy idealnie gładką powierzchnię. Nagromadzony pył usuwamy (najlepiej odkurzaczem).

Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Czas schnięcia drugiej warstwy wynosi ok. 12 godzin.

Po zakończeniu prac
Ostatnim etapem jest dokładne umycie i osuszenie narzędzi. Najlepiej użyć do tego rozcieńczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. Pędzel dokładnie płuczemy, osuszamy, a następnie odwirowujemy.

Dzięki zabezpieczeniu mebli ogrodowych Lazurą Pro Ochronno-Dekoracyjną VIDARON będziemy mogli cieszyć się nimi przez lata. Wymalowanie objęte jest 6‑letnią gwarancją. Film instruktażowy, pokazujący jak zaimpregnować drewnianą ławkę.

2 KOMENTARZE

  1. Nawet fajny poradnik. Mam taką ławeczkę i chciałem ją nieco odnowić przed zimą. Już wiem, że vidaronem da się to zrobić 🙂

  2. Wszystko wytłumaczone jak należy. Vidarona już miałem w dłoni, rzeczywiście nadaje się do tego, jak żaden inny środek przez ten teflon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ